Děkuji, že tu jste!
Před rekonstrukcí krovu je klíčové provést důkladný stavebně technický průzkum, který odhalí rozsah poškození, příčiny degradace a možnosti sanace. Součástí mé práce je pečlivé zdokumentování stavu, mykologický průzkum a dendrochronologické datování, především u památkově chráněných objektů. Výstupem je zpráva s fotodokumentací a návrhem oprav.
Pokud je to možné, preferuji zakreslení zjištěného poškození přímo do výkresové dokumentace. Pokud chybí původní plány, provádím zaměření krovu, na jehož základě tvořím výkresovou dokumentaci včetně návrhu sanace.
Následně připravuji projektovou dokumentaci pro povolení i provádění stavby a ve spolupráci s kolegy zajišťuji další potřebné podklady, jako jsou rozpočty, požárně bezpečnostní řešení či BOZP. V případě zájmu následuje inženýring a autorský dozor na stavbě. Tolik ve stručnosti, podrobněji níže.
Jak to tedy probíhá?
Na začátku naší spolupráce je většinou telefonická nebo mailová komunikace, kdy si navzájem vysvětlíme, co a na jakém objektu je potřeba udělat a v jakém termínu. Následně se vás zeptám na stávající podklady k objektu nebo ke střeše, jakákoliv výkresová dokumentace a pár fotek z krovu mi pomůžou udělat si konkrétnější představu. Pokud je to potřeba, zajedu se na objekt ještě před cenovou nabídkou podívat a probereme vše potřebné na místě.
Následně vám zašlu cenovou nabídku a navrhnu nejbližší termín, kdy mohu průzkum realizovat a odevzdat. Pokud je to v souladu s vašimi představami, cenovou nabídku mi potvrdíte, buď mailem nebo objednávkou, a můžeme se směle domlouvat na konkrétním termínu a těšit se.
Průzkumy a předprojektová příprava
Před samotným zahájením oprav nebo rekonstrukce krovové konstrukce je nanejvýš vhodné provést diagnostiku jejího stávajícího stavu. Na základě stavebně technického průzkumu je pak možné stanovit rozsah poškození konstrukce, určit míru a příčiny případného napadení dřevokaznými houbami a hmyzem, a definovat konkrétní prvky, které mohou v konstrukci zůstat a které již nikoli. Pokud se zároveň jedná o památkově chráněný objekt, o to více je potřeba dbát na pečlivé zdokumentování stávajícího dochovaného stavu, navržení výměn dřevěných prvků v co nejmenším rozsahu a zvolení efektivního a zároveň šetrného způsobu celkové sanace.
V rámci stavebně technického průzkumu provádím také:
- Mykologický průzkum a laboratorní mykologickou analýzu
- Dendrochronologické datování konstrukce
Výstupem z průzkumu je v této fázi Zpráva z průzkumu s fotodokumentací zjištěného poškození a návrhem postupu sanace. Vždy, když je to možné, preferuji zakreslení zjištěného poškození a návrhu sanace přímo do výkresové dokumentace krovu. A tím se dostáváme k zaměření krovu.
Zaměření konstrukcí
V případě starších domů nebo památkově chráněných objektů je původní dokumentace k dispozici jen málokdy, a i pokud se ji podaří dohledat, je obvykle v prvním kroku potřeba krovovou konstrukci zaměřit. Zaměření provádím většinou sama, u větších nebo složitějších objektů ve spolupráci s geodety.
Na základě zaměření objektu nebo jen střechy resp. krovu pak zhotovuji výkresovou dokumentaci stávajícího stavu konstrukce, tzn. výkres půdorysu krovu a řezy. Do něj poté zakresluji zjištění z průzkumů – druh, rozsah a stupeň poškození každého jednoho konkrétního prvku. Následuje vypracování výkresové dokumentace návrhového stavu se specifikací sanace jednotlivých poškozených prvků.
Projekce
Na základě stavebně technického průzkumu krovové konstrukce a jejího zaměření pokračuji zhotovením projektové dokumentace pro povolení stavby a dokumentace pro provádění stavby. K dosavadním podkladům přibudou další části výkresové dokumentace a zpráv, na jejichž základě lze zpracovat položkový rozpočet oprav, i ve formě pro výběr zhotovitele. Projekt vám odevzdávám elektronicky a v tištěné podobě, počet paré dle domluvy (standardně 4-6 paré).
Ve spolupráci s kolegy zajišťuji i veškeré potřebné podklady:
- Výkazy výměr a rozpočet oprav krovu, i ve formě pro výběrové řízení zhotovitele stavby
- Požárně bezpečnostní řešení
- BOZP
- a další…
Konzultace prací
Samozřejmostí je průběžná konzultace prováděných prací a postupu na projektu s vámi jako objednatelem, komunikace a jednání se všemi dotčenými orgány státní správy, v případě potřeby inženýring a samozřejmě autorský dozor při budoucí stavbě. Odevzdáním projektu v mašličkách moje práce na projektu nekončí. 🙂
Střechy jsou jednou z nejdůležitějších částí budov. Chrání naše stavby před působením povětrnostních vlivů a jsou působení větru a deště přímo exponované. Od jejich kondice a od stavu krovových konstrukcí se přímo odvíjí životnost celé stavby. Systematickým přístupem k opravám střech a krovových konstrukcí je možné předejít větším škodám a dalším vynaloženým nákladům, a to ať na rodinném domě nebo na farním kostele.